Сторінка музкерівника

Що таке «творчі здібності» або «креативність» (від лат, сгеаtiо - творення)?
 Це здатність дивуватися і пізнавати, вміння знаходити рішення в нестандартних ситуаціях; це спрямованість на відкриття нового і здатність глибокого усвідомлення свого досвіду.Один із творців системи вимірювання творчих здібностей Торренс відзначав з цього приводу, що успадкований потенціал не є найважливішим показником майбутньої творчої продуктивності. В якійсь мірі творчі імпульси дитини набудуть характерну творчості залежність від впливу батьків та інших дорослих. Сім'я здатна розвинути або знищити творчий потенціал малюка ще у дошкільному віці.
Для дитини основною діяльністю, в якій виявляється її творчість є гра. Але гра не лише створює умови для такого вияву. Як свідчать дослідження психологів, вона в значній мірі сприяє розвиткові творчих здібностей малюка (стимулює його). У самій природі дитячих ігор закладені можливості розвитку гнучкості й оригінального мислення, здатність конкретизувати та розвивати як свої власні задуми, так і пропозиції інших дітей. Для того, щоб дитина дошкільного віку проявляла творчу активність ,треба створити їй розвивальне середовище. Творчість не формують, а стимулюють. На занятті важливо використовувать нестандартні види музичної діяльності, а саме: музично - імпровізаційні завдання, малювання графічної партитури, використання звучних жестів, різновиди комунікативних ігор. На музичних заняттях не є головним створення музичних шедеврів, а головним є сам творчий процес, необхідний дітям. На заняттях, що проходять в ігровій формі, діти "спілкуються" з музикою, співають та грають колективно, отримуючи від цього задоволення.Заняття з розвитку творчих музичних здібностей дітей, проводяться поєднуючи навчальне музикування (ознайомлення з найпростішими елементами музичної мови), та творче музикування - це імпровізаційно -творча гра в музику в найрізноманітніших її формах.Основними видами діяльності на заняттях є спів, гра на дитячих інструментах, використання звучних жестів, мовно - ритмічні ігри та вправи, творчість у пластиці та русі, музично - імпровізаційні завдання та активне слухання музики. Найчастіше розпочинаються творчі заняття з комунікативних ігор, які формують навички спілкування дітей. Багатим і мудрим джерелом таких ігор є український фольклор, як поетичний так і музичний. Використання музичних інструментів на заняттях є обов'язковим. Поряд з фабричними інструментами активно використовуються інструменти, виготовлені власноруч. Такі шумові музичні інструменти викликають у дитини неабиякий інтерес та бажання грати і грати.
Можливість співати, гратись, рухатись, придумувати і роботи щось по -своєму, дозволяє дитині бути індивідуальною, неповторною. Тому головним на музичних заняттях по елементарному музикуванню є не створення музичних шедеврів, а сам творчий процес, необхідний дітям.

Знайомство з інструментом треба проводити так, щоб у дітей виник інтерес до нього. Тому спочатку доцільно провести бесіду, але побудувати її так, щоб музичний інструмент, з яким знайомлять дітей, був піднесений в привабливій формі. Так, знайомлячи дітей з металлофоном, слід показати їм пластинки, молоточок; зіграти веселу танцювальну мелодію, знайому пісеньку, запропонувати малюкам спробувати самостійно витягнути звуки. В ході навчання грі на музичних інструментах велике значення має розвиток почуття ритму і музичного слуху. З цією метою проводяться музичні дидактичні ігри. Якщо програмні завдання будуть вирішені в повному об'ємі, то музична активність дітей проявиться в наступному: вони зацікавлено слухають музику і емоційно реагують на неї, впізнають знайомі пісні і п'єси, прагнуть чисто інтонувати мелодію, уміють передавати елементарну ритмічність в основних, образних і танцювальних рухах; підігравати на ударних інструментах ритм знайомих музичних творів.